Relaxation

Do you want to escape from a daily worries for a while? To exchange the smoke and noise of the city crowded with cars and people for the smell of the forest where you can only hear the birds and have peace of mind? To forget the worries, go back to childhood and find time for your loved ones? Take a nice trip and come to see "the farm" for our animals, come to play minigolf, or visit our nail salon.

ZOO Farm

Zoo Farma

Take a nice trip and come to see "the farm" for our animals. To shorten the free time we made a small zoo corner, which is located inside the premises "On the farm". We would like to allow your children direct contact with the animals, which had previously been kept in backyards of our villages either for fun of our ancestors or for use in agricultural production. We gradually prepare paddocks for animals, which will be freely accessible to visitors, so they will be allowed direct contact. Your children will be able to get an idea of ​​how these animals live, what so they eat. They will be able to pet and maybe see some of these animals for the first time. Visiting us will be an unforgettable experience for your kids.

Our garden with animals is still being constructed so it is not all done yet and the number of the animals is certainly not definitive. Therefore, we ask for forgiveness and promise that everything will be completed as soon as possible. At the same time we ask you not to feed the animals without a presence of the farmer (improper food can seriously damage the health of animals), but we will be grateful for any help they can possibly contribute to the creation of the animals home.
Guided tours are available every working day from 7 a.m. to 3:30 p.m., or on request. Saturdays, Sundays and public holidays from 10 a.m. to 4 p.m.
Please request the information from the restaurant staff.
It is possible to arrange professional interpretation of farmed species.
Entrance to the area is for residents and visitors of the hotel for free.

Playground

Skluzavka

During the reconstruction of the whole area "On the farm" we are trying to use traditional natural materials, therefore all the attractions located in the playground will be made of acacia wood and landscaping accessories.

The playground will be accessible free of charge to all children accompanied by their parents. There will be a pergola available for the parents to sit under. Snacks can be purchased at the restaurant. Interested persons can be accommodated in the newly furnished rooms at the hotel "On the farm".

You can visit us whether you want to spend few days or just spend a good rest on your way to another destination. In addition to all services already offer (restaurants, zoo corner, nail and tanning studio, massage salon, ...), you can let your kids snack, play and stretch their body before you get on the road to the other wonders of our country.

Entrance to the grounds is via Hotel *** Restaurant "On the farm" and the playground can be visited during the opening hours of the restaurant (open daily 10 a.m. to 10 p.m.). The playground is open and fully available to all visitors of the Hotel.

Playground equipment

Playground was established with the support of the Ministry for Regional Development. Podpořilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Minigolf

Minigolf

V areálu akciové společnosti Oslavan bylo uvedeno do provozu nově zbudované veřejné hřiště MINIATURGOLFU (MINIGOLFU). Hřiště bylo postaveno tak, aby splňovalo přísné normy pro udělení licence světové Minigolfové federace (WMF).

Budou se tak moci v Náměšti pořádat i mistrovské republikové turnaje. Na ploše 1850m2 přímo sousedící se zámeckou oborou, bylo nainstalováno 18 bez azbestových 6,25m dlouhých drah v rámech v pozinkované úpravě. Výběr drah byl proveden z 25 možných variant tak, aby hra byla zajímavá jak pro profesionální hráče, tak i pro víkendové sportovce či pro ty, kteří si přijdou zahrát jen tak pro radost.

Celá plocha je doplněna lavičkami a dalším mobiliářem a v budoucnu bude ještě doplněna květinovou výsadbou tak, aby areál zároveň sloužil jak ke sportu, tak i k relaxaci a odpočinku všech příchozích.

Minigolfové hřiště bude sloužit návštěvníkům Hotelu a restaurace „Na statku“, náměšťským sportovcům organizovaným v Minigolfovém klubu (MGC) pod Tělovýchovnou jednotou Náměšť nad Oslavou, ale také všem obyvatelům náměšťského regionu.

Věříme, že si přijdou hřiště vyzkoušet všichni, kteří se chtějí pobavit, zasportovat si, nebo změřit své síly v této v Náměšti nové sportovní disciplíně.

Provozní doba

Provozní doba minigolfu bude v měsících duben až září / 2017:   
Denně 8:00 - 20:00

Provozní dobu lze měnit v případě nepříznivých klimatických podmínek.

Ceník

Dospělý hráč 60,-
Děti do 15 let, studenti, důchodci 40,-
Rodinný vstup /dva dospělí a dvě děti do 15 let 150,-
Permanentka na 10 vstupů pro dospělé 400,-
Permanentka na 10 vstupů pro děti do 15-ti let, studenty a důchodce 270,-
Skupinové vstupné (10 osob) pro uzavřenou společnost 1000,-

Cena vstupenky je uvedená za jeden kalendářní den, půjčení holí a míčků je v ceně vstupného, každý hráč obdrží také hrací tabulku pro zápis dosažených výsledků

Roční členství v MINIGOLFOVÉM KLUBU TJ Náměšť nad Oslavou

Dospělý hráč   500,-
Důchodce nebo student do 25-ti let   300,-
Dítě do 15-ti let   100,-

Vstup pro členy dětských oddílů MINIGOLFOVÉHO KLUBU TJ Náměšť nad Oslavou je zdarma

Ztráta nebo zničení míče   100,-
Ztráta nebo zničení hole   1000,-
Pokuta za šlapání na dráhy   200,-
Pokuta za poškození dráhy   5000,-

Mimo provozní dobu si lze domluvit zapůjčení holí a míčů na tel. čísle: 734 447 622, případně na recepci hotelu „Na statku“ tel. 568 623 408.

Provozní řád

Vážení návštěvníci, veřejné minigolfové hřiště bylo vybudováno pro zpříjemnění vašeho volného času. Proto vás žádáme o dodržování podmínek provozního řádu, vydaného provozovatelem Oslavan, a.s.

Hřiště není pod trvalým dozorem
Vstup na hřiště na vlastní nebezpečí

Na hřišti platí zákaz:

Návštěvník je povinen:

Porušení pravidel stanovených tímto provozním řádem je přestupkem ve smyslu § 46, odstavce 2 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů a lze za takovéto porušení uložit pokutu až do výše 30 000 Kč.

Pokud se setkáte s poškozováním zeleně nebo vybavení hřiště, oznamte to, prosím, neprodleně provozovateli.

Za úklid a technický stav hřiště odpovídá provozovatel hřiště:

Oslavan, a.s., Bítešská 13, 675 71 Náměšť nad Oslavou, telefon 568 623 408

Nail salon

Nehtové studio

Úpravu nehtů nabízíme metodou modeláže gelových, arcygelových nebo péči o přírodní nehty (manikúra, P-shine, parafínové zábaly)

Po úpravě nehtů se Vám zvedne sebevědomí a zvýrazní se Vaše osobnost. Váš osobní styl se promítá nejen do oblékání, líčení, ale i do úpravy nehtů. Každá žena si může zvolit přesně takový styl, který jí vyhovuje a sedí.

Nehtové studio se nachází v Náměšti nad Oslavou v areálu firmy Oslavan, a.s.

Address:

Bítešská 13
Náměšť nad Oslavou
675 71
WEB: www.studiomartina.websnadno.cz

Gallery